Czy wiesz, że 4 września 1965 roku otwarto przy ul. Ożarowskiej na warszawskiej Woli tysięczną szkołę, tzw. „tysiąclatkę”, jedną z wielu szkół-pomników Tysiąclecia Państwa Polskiego?

„Tysięczna Tysiąclatka”, jak pisały o niej wówczas wszystkie gazety na czele z „Trybuną Ludu”, powstała zgodnie z zapowiedzią budowy „tysiąca szkół na tysiąclecie państwa polskiego”, którą Władysław Gomułka złożył już w 1958 r. na XII Plenum KC PZPR, a zadaniu temu nadał priorytet “jednego z najpilniejszych”. Pośpiech wynikał z pragmatycznej konieczności: powojenny wyż demograficzny sprawił, że istniejące szkoły po prostu pękały w szwach, a średnia ilość uczniów w klasie przekraczała wówczas siedemdziesiąt osób. Szkoły-pomniki miały powstać do roku 1966 także po to, by swoim propagandowym efektem przysłonić millenium chrztu Polski, do którego przygotowywał się polski Kościół.

Wszystkie pomniki-szkoły Tysiąclecia, budowano tanio (z prefabrykatów) i pospiesznie według niemal jednego projektu, ale z powodzeniem spełniały swoje zadanie. Po tysięcznej “tysiąclatce” wybudowano ich jeszcze 417 na terenie całej Polski.

Urodziłeś się w roku 1965 lub znasz kogoś, kto urodził się właśnie wtedy? Zamów na prezent oryginalny kalendarz z najważniejszymi wydarzeniami z Roku 1965.

https://tobylrok.testybp.pl/kalendarz/1965/

1 pomyślał o „To Był Rok …1971

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *