„Mazowsze” to jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujących się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego. „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 polecający prof. Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Zespół miał uchronić folklor przed zatraceniem i ukazać jego zróżnicowanie, bogactwo i piękno.
Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym. Tadeusz Sygietyński – kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska – jedna z najbardziej znanych przedwojennych warszawskich aktorek, przyrzekali sobie w ruinach bombardowanej Warszawy, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół.
Pod koniec 1948 r. do pałacu Karolin pod Pruszkowem na Mazowszu zaczęły zjeżdżać grupy młodzieży z okolicznych mazowieckich wiosek i miasteczek. Pierwsi członkowie zespołu mieli nie więcej niż 16 lat. Przywozili ze sobą do Karolina melodie, oryginalne stroje oraz swój talent. Na Sygietyńskich spoczął obowiązek nie tylko zadbania o wikt i opierunek, ale przede wszystkim zapewnienia podopiecznym wykształcenia. Po dwóch latach nauki, prób i ćwiczeń, właśnie 6 listopada 1950 roku, na deskach Teatru Polskiego w Warszawie odbyła się premiera pierwszego programu „Mazowsza”. Rok później, w 1951 „Mazowsze” wyruszyło na podbój świata, zaczynając od ZSRR.
W skład zespołu wchodzą balet, chór i orkiestra symfoniczna. „Mazowsze” to stuosobowa grupa artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów, 60 lat doświadczenia. „Mazowsze” to 2,3 mln przejechanych kilometrów i 17 mln widzów. To koncerty w 168 miejscach Polski, to 213 tournée zagraniczne i ponad 6,5 tys. koncertów. Obecnie dyrektorem zespołu jest Jacek Boniecki.
A Tobie z czym kojarzy się rok 1950? Może to rok urodzenia bliskiej Ci osoby? Albo inna ważna rocznica? A może w przeszłości Twoje drogi skrzyżowały się z „Mazowszem”?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *