Wystąpienie rozpoczął od słów: „My, naród”. Nawiązał w ten sposób do preambuły Konstytucji Stanów Zjednoczonych. “Nikomu na tej sali nie muszę przypominać, skąd one pochodzą, nie muszę też przypominać, że ja, elektryk z Gdańska, też mam prawo się nimi posługiwać” – dodał.
Lech Wałęsa był trzecim obcokrajowcem, który przemawiał w Kongresie USA. Przed nim, przed połączonymi izbami amerykańskiego parlamentu przemawiali markiz Marie Joseph de La Fayette, francuski uczestnik wojny o niepodległość USA oraz Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii.
Mowę przyszłego Prezydenta RP przyjęto aplauzem i dziesięciominutową owacją. Lech Wałęsa zapowiedział w niej powrót Rzeczypospolitej Polskiej do grona państw demokratycznych. Przemówienie Lecha Wałęsy zostało napisane przez Kazimierza Dziewanowskiego – pisarza, dziennikarza, działacza opozycyjnego, a także przyszłego pierwszego ambasadora wolnej Polski w Stanach Zjednoczonych. Natomiast tłumaczem przemówienia na język angielski był dziennikarz Jacek Kalabiński. Wystąpienie relacjonował „Głos Ameryki”, a za jego pośrednictwem przekaz był transmitowany na żywo do Polski.
Czy pamiętasz ten dzień, przełomowy dla historii Polski i świata? Co wtedy czułeś? Ile lat miałeś w 1989 roku, gdy na naszych oczach Polska stawała się wolnym krajem? Czym dla Ciebie jest rok 1989?
Podziel się z nami komentarzem a wśród autorów najciekawszych wypowiedzi wybierzemy Kartę Premium TO BYŁ ROK z dowolnie wybranym rokiem i personalizacją, w której do wydarzeń ze świata dołączymy Twoje ważne wydarzenie rodzinne.
Panie Prezydencie Lech Wałęsa dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *